Niepłodność i bezpłodność to terminy często używane zamiennie, jednak mają różne znaczenia. Niepłodność jest stanem odwracalnym, który można leczyć, podczas gdy bezpłodność oznacza trwały brak możliwości uzyskania ciąży.

Czynniki ryzyka niepłodności i bezpłodności

Na niepłodność mogą wpływać różne czynniki, takie jak narażenie na metale ciężkie, promieniowanie, chemikalia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, infekcje, stres oraz niektóre leki. Choroby układowe, takie jak niedokrwistość, cukrzyca i zaburzenia pracy tarczycy, również mogą prowadzić do problemów z płodnością. U mężczyzn dodatkowym czynnikiem jest przebywanie w wysokiej temperaturze, co może zaburzać produkcję plemników.

Choroby Układu Rozrodczego

Choroby ginekologiczne

Najczęstsze choroby żeńskiego układu rozrodczego to zapalenia, infekcje bakteryjne i grzybicze, endometrioza, choroby nowotworowe oraz Zespół Policystycznych Jajników (PCOS).

Choroby męskiego układu rozrodczego

Do najczęstszych chorób męskiego układu rozrodczego należą zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie jąder, żylaki powrózka nasiennego oraz infekcje i zakażenia.

Noni Jako Roślina Adaptogenna

Noni jest rośliną adaptogenną, co oznacza, że pomaga organizmowi przystosować się do stresu i powrócić do stanu równowagi. Wzmacnia system obronny organizmu, poprawia funkcjonowanie mózgu, w tym funkcje poznawcze, i zwiększa zdolności przystosowawcze organizmu.

Związki Fitochemiczne Wyizolowane z Noni

Noni zawiera około 250 różnych związków fitochemicznych, w tym flawonoidy, irydoidy, antrachinony, witaminy, minerały (żelazo, fosfor, magnez, mangan, wapń, molibden, sód, potas), kwasy, fenole, ketony, laktony, nukleozydy, skopoletynę, 18 aminokwasów oraz polisacharydy.

Związki fitochemiczne wyizolowane z Noni ok. 250

Związki fitochemiczne wyizolowane z Noni - łącznie jest ich ok. 250

Działanie Noni

Działanie noni

Działanie Noni w Leczeniu Niepłodności i Chorób Układu Rozrodczego

Przeciwgrzybicze Działanie Noni

Badania przeprowadzone w 2023 roku w Indonezji wykazały, że ekstrakt z owoców noni ma działanie przeciwgrzybicze przeciwko Candida albicans i Candida krusei dzięki zawartości 32 fitoskładników, w tym flawonoidów, tanin i steroli. Badania w Brazylii w 2022 roku potwierdziły aktywność biologiczną noni przeciwko C. albicans, wykazując 99,99% śmiertelność komórek C. albicans po 6,82 godzinach (Bioscience Journal).

Noni a PCOS

Sok noni Noni może również pomagać w leczeniu Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS) poprzez poprawę mikrobioty jelitowej, funkcji bariery jelitowej i zmniejszenie stanu zapalnego (Pubmed, Science Direct, MDPI, Science Direct). Badania dotyczące leczenia bezpłodności wskazują na działanie uspokajające i antydepresyjne soku noni.

Noni a Rak Endometrium i Prostaty

Badania przeprowadzone w Chinach wykazały, że urolityna A, wytwarzana w jelicie grubym z polifenoli obecnych w noni, hamuje proliferację komórek raka endometrium i raka prostaty (Wiley Library).

Noni a Spermatogeneza

Badania w Chinach w 2024 roku wskazały, że polisacharydy noni regulują spermatogenezę. 10 lat wcześniej badania przeprowadzone w Chinach wykazały, że oligosacharydy z noni mogą chronić DNA plemników przed uszkodzeniem (Science Direct)). Badania w Indonezji w 2023 roku potwierdziły, że ekstrakt z noni może zwiększać ruchliwość plemników.

Noni a Komórki Leydiga

Badania w Południowej Afryce w 2023 roku wykazały, że noni chroni komórki Leydiga przed stresem oksydacyjnym (MDPI).

Noni a Żylaki Powrózka Nasiennego

Badania w Chinach w 2017 roku wykazały, że polisacharydy noni poprawiają parametry nasienia i modulują profile hormonów w surowicy (Hindawi).

Toksyczność

Badania w Indiach w 2024 roku potwierdziły, że ekstrakt z owoców noni jest bezpieczny dla rozwoju płodu.

Podsumowując sok Noni jest wszechstronnym środkiem wspomagającym leczenie niepłodności i chorób układu rozrodczego dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i adaptogennym. Działa na wiele aspektów zdrowia reprodukcyjnego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Regularne spożywanie soku noni może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i poprawić jakość życia.

Obejrzyj wykład dr Zuzanny Jeziorskiej

Aby dowiedzieć się więcej na temat działania noni na niepłodność i choroby układu rozrodczego, obejrzyj nasz film z prezentacją dr n. med. Zuzanny Jeziorskiej:

Oprac. na podstwie prezentacji dr n. med. Zuzanny Jeziorskiej: "Niepłodność, choroby układu rozrodczego i Noni".

Zapisz się aby otrzymać niezbędne informacje na temat Twojego zdrowia.

TAGI:

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!