Aby doświadczać w życiu większego spokoju, warto zaobserwować, jak zachowujemy się w relacjach z innymi osobami, i ewentualnie podjąć decyzję o zmianie niektórych naszych zachowań, aby poprawić dobrostan w relacjach i osiągnąć większą harmonię w życiu.
Ja w relacjach z bliskimi
Czy mamy uczucie, że to my zarządzamy rodziną, dziećmi, jesteśmy mistrzami lub mistrzyniami planowania i wiemy, jak najlepiej wszystko ułożyć? Przypisujemy innym role i zadania niespecjalnie licząc się z ich zdaniem ani bieżącymi potrzebami? Pakujemy dzieciom plecaki, mężowi mówimy co ma na siebie założyć, a na spotkaniach rodzinnych lub towarzyskich koniecznie musimy zabrać głos w każdej sprawie i zademonstrować swoją opinię jako jedynie słuszną? Czujemy taką wewnętrzną konieczność, aby wyrazić własne zdanie lub by to zdanie było ostatnim, stawiającym kropkę nad „i” w rozmowie?
To, co się dzieje w takich sytuacjach, codziennych, powtarzających się wielokrotnie, to nieuświadomiona walka. To zabieganie siłą o uwagę, potwierdzenie swojej ważności i obecności. To ogromne straty w naszej energii – wszak podświadomie ciągle jesteśmy czujni, w gotowości do działania, do odparcia innego zdania, do obrony swojej opinii. A relacje z bliskimi dla nas osobami? One marnieją. Bo kto lubi być ciągle unieważniany, krytykowany, czy doświadczać własnej niekompetencji, bo przecież druga strona wie lepiej, zawsze ma rację? Dowiedz się więcej o poprawie komunikacji w związkach: Psychologia relacji: Jak poprawić komunikację w związku?
W trosce o dobrostan psychiczny i jakość relacji z bliskimi, warto wyzbyć się potrzeby posiadania racji w każdej sytuacji. Dowiedz się więcej o roli dobrostanu w pełnym i szczęśliwym życiu: Dobrostan – jeden z kluczy do szczęśliwego i pełnego życia.
Czy naprawdę zależy mi na wyniku tej walki słownej? Czy jestem zagrożony?
Jeśli nasze bezpieczeństwo nie jest zagrożone, albo nie zależy nam na wyniku walki słownej, to znaczy, najprościej mówiąc, że to nie jest nasza sprawa! Dbanie o zdrowie emocjonalne pozwala na wybór odpowiednich momentów do działania. Możemy sytuację zostawić, odpuścić i w konsekwencji wybierać jedynie ważne bitwy, a nie każdorazowe potyczki słowne. Dyskusja ma miejsce tam, gdzie padają najważniejsze dla nas kwestie, gdzie waga wartości. Resztę warto nauczyć się odpuszczać. Dowiedz się, jak praktyka uważności może poprawić zdrowie i dobrostan: Jak praktyka uważności może poprawić zdrowie i dobrostan.
Czy jeśli wygram, to będzie to miało dla mnie znaczenie?
Nie musisz reagować na każdą sytuację, która podnosi Ci przysłowiowe ciśnienie. Rezygnacja z roli „ćpuna adrenaliny”, kiedy właśnie pod wpływem sytuacji podnosi się poziom hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu, jest trudna, ale możliwa. Kiedy już czujesz rosnące w Tobie napięcie, widzisz, że jest to konflikt o wpływ, to to napięcie pozwoli Ci poczuć „słuszny gniew” i doda energii do reakcji i obrony. I tu ważne, by mieć takie zasoby i umiejętności, które pozwolą zareagować bez niszczenia relacji. Ba, nawet pozwolą je rozwijać.
Co może wspierać nas w budowaniu relacji i w trosce o dobrostan?
- Nauka zachowań asertywnych – to budowanie postawy szacunku do siebie i innych, wynikające z założenia, że „ taka jaka jestem - jest w porządku i Ty, taki jaki jesteś - jest w porządku”. To nauka technik pomagających udzielać informacji zwrotnych, odmawiać, prosić, nie unikać kontaktów z autorytetami. Nauka zachowań w różnych sytuacjach społecznych, w których jesteśmy tak samo ważni, jak inni członkowie konkretnych sytuacji. Więcej o budowaniu szacunku do siebie: Bądź dobra, bądź dobry dla siebie.
- Rozwijanie empatycznej postawy – to najpierw świadome doświadczanie i wyrażanie swoich uczuć i potrzeb oraz zgoda na nie, a następnie zgoda na zrozumienie uczuć i potrzeb innych osób, które są doświadczane w różnych sytuacjach przez te osoby, ale bez utraty kontaktu z tym, co sami czujemy.
- Uczenie się roli świadka – to patrzenie na rzeczywistość taką, jaka jest. Bez oceniania. Bez biegunowość. Nie powiem, że ktoś zachował się dobrze lub źle, tylko powiem, że zrobił to i to. To rola, jaką np. przyjmuje widz w teatrze.
- Uczenie dzieci nowych umiejętności, a nie pouczanie ich – to wyzwania rozwojowe stawiane przez Ciebie dzieciom adekwatnie do ich możliwości, Twój osobisty przykład, wspólne z dziećmi działania, rezygnacja z nadopiekowania się rosnącymi dziećmi. To buduje relacje w rodzinie, które dzieciom dają poczucie własnej wartości, oparcie w rodzinie i budują poczucie wpływu, ważności i sprawstwa. Jak poprawić relacje z bliskimi? Przeczytaj artykuł Rodzic: Najlepszy nauczyciel dla Dziecka.
- Włączanie członków rodziny w działania na rzecz rodziny, a nie rządzenie nimi – to podział obowiązków i zadań, wysłuchanie opinii i potrzeb członków rodziny, wspólne rozmowy o ważnych wydarzenia, to niepodejmowanie decyzji za członka rodziny bez rozmowy z nim. To są te relacje, które stają się wzorem relacji na całe życie dla rozwijających się dzieci, a dorosłym dają poczucie sensu. Osiągnij równowagę między pracą a życiem rodzinnym: Zbalansowane Życie: Praca, Rodzina i Ty.
Tak, obszarów do pracy może być wiele. Ale zawsze warto zacząć od pojedynczego kroku.
Zadam Ci teraz kilka pytań, które pomogą podjąć decyzję, co teraz jest szczególnie ważne dla Ciebie:
-
Uważasz, że Twoje życie jest stabilne i spokojne?
-
Jak wygląda wizja Twojej rodziny?
-
W jaki sposób potrafisz obronić swoje zdanie?
-
Jak przejawia się to, że akceptujesz swoje odczucia wewnętrzne i uwzględniasz je w życiu?
-
Jak ważne na skali od „0” do „10„ jest dla Ciebie rozwijanie swojego potencjału?
-
Czy potrafisz wyraźnie oddzielić to, co nie dotyczy Ciebie, co nie jest Twoją sprawą, od tego, co jest bardzo blisko Ciebie?
Niech Twoja wizja coraz lepszych relacji przekuwa się w konkretną zmianę.
Podążaj za swoją uwagą. Rób, ile możesz – czytaj, słuchaj podcastów, rozmawiaj z ważnymi dla Ciebie osobami. A jeśli potrzebujesz abym towarzyszyła Ci w tej wewnętrznej podróży, napisz do mnie, lubumów się na bezpłatną półgodzinną sesję wstępną.
Przeczytaj też o harmonii w relacjach: Jak poprawić komunikację w związku?
Informacje o autorze:
Ewa Ruszkowska
Jestem psychoprofilaktykiem i coachem relacji z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w pomaganiu ludziom odnaleźć równowagę i szczęście w życiu. Więcej o mnie na mojej stronie.
TAGI:
Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!