Czym jest dobrostan?

Dobrostan jest jednym z najważniejszych zasobów człowieka kształtujących jego życie. Korzyści płynące z pozytywnych emocji, zadowolenia z życia i optymizmu są ogromne. Dobre samopoczucie, kontakt ze sobą i swoim ciałem, poczucie wewnętrznej mocy i wpływu, spokój wewnętrzny pomimo różnych okoliczności życiowych, uśmiech wewnętrzny mimo doświadczanych przeciwności. Jednym słowem można powiedzieć, że to właśnie jest DOBROSTAN.

Dobrostan - zasób każdego z nas czy efekt starań?

Warto zadać sobie pytanie: czy dobrostan psychiczny jest zasobem każdego z nas, czy efektem uczenia się człowieka wielu rzeczy i jego zapobiegliwych starań? Odpowiedź na to pytanie może być złożona. Psychologia humanistyczna, z którą się identyfikuję, zakłada, że człowiek jest z natury istotą dobrą i wolną, zdolną do wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje i działania. Każda osoba ma swój niepowtarzalny potencjał rozwojowy i dąży do jego realizacji. Z tego wynika, że dobrostan jest zasobem wrodzonym, ale w efekcie działań środowiska niekiedy zaniedbanym.

Potrzeba rozwoju i wzrostu

U każdego z nas istnieje potrzeba rozwoju i wzrostu, która nabiera coraz większego znaczenia i popularności w naszej rzeczywistości społecznej. Czasami tylko potrzeba rozwoju i wzrostu (także takiego wewnętrznego lub duchowego) zostaje przez nasze środowisko i warunki życia zatrzymana. Jeśli właśnie teraz, w obecnym momencie życia, czujesz, że jest Ci źle, nie chcesz zajmować się sobą, bo życie jest męczące, lub czujesz, że to czas na „zmianę skóry”, bo stara skóra już przestaje Ci służyć, to jest to doskonały moment, by zadbać o swój dobrostan!

Może właśnie dlatego czytasz ten wpis?

Dlaczego tak dużo mówimy teraz o dobrostanie?

Tak wiele piszemy i mówimy teraz o dobrostanie, ponieważ zapomnieliśmy o sobie samych. Zapomnieliśmy o słuchaniu swoich potrzeb, reagowaniu na uczucia, których doświadczamy. Ba, my często tych uczuć po prostu nie zauważamy, nie słyszymy. Latami lecimy na autopilocie, wywiązując się z najpilniejszych obowiązków. I przychodzi taki moment w życiu, kiedy możemy ponownie zwrócić swoją uwagę na siebie – na to, czego chce nasze ciało i głowa (np. wyjść na spacer, obcować z naturą, zdrzemnąć się po południu, spotkać się z kimś i porozmawiać lub zapisać na szkolenie,…) oraz dusza (np. pobyć w ciszy, popatrzeć w dal, wziąć ciepłą lub orzeźwiającą kąpiel, zacząć malować/majsterkować, przebaczyć komuś/sobie).

Jak dbać o swój dobrostan?

Pomimo tego wszystkiego, co wydarza się w naszej codzienności, możemy zatroszczyć się o swój dobrostan. Nie uczymy się czegoś zupełnie nowego, a wracamy do czegoś, co mamy w sobie, tylko trochę zapomniane. Troszcząc się o siebie i zaspokajając swoje potrzeby, doświadczamy pozytywnych emocji i znowu zaczynamy widzieć siebie.

Czy jesteś w stanie dobrostanu?

Kiedy czytasz ten wpis, które słowa mówią o Tobie? Dbasz o swój dobrostan? A może czujesz, że często wypadasz z tego stanu lub co gorsza sporadycznie w nim jesteś? Czy wiesz, że są czynniki, które mogą blokować Twój dobrostan, a jednocześnie masz na nie wpływ?

Zapraszamy do dalszej lektury

Wkrótce kolejny artykuł, w którym przyjrzymy się różnym aspektom dobrostanu. Jeśli masz potrzebę, zadzwoń do mnie lub napisz. Chcę pomóc Ci w odkrywaniu i pielęgnowaniu Twojego dobrostanu, abyś mógł cieszyć się pełnią życia.

Zapraszam do śledzenia naszego bloga!

Informacje o autorze:

Ewa Ruszkowska

Ewa Ruszkowska

Jestem psychoprofilaktykiem i coachem relacji z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w pomaganiu ludziom odnaleźć równowagę i szczęście w życiu. Więcej o mnie na mojej stronie.

Aby w pełni zadbać o swój dobrostan, warto sięgnąć po naturalne wspomaganie. Jednym z takich produktów jest fermentowany sok noni, który ma liczne korzyści zdrowotne. Noni wspiera zdrowie na wielu płaszczyznach, w tym układ odpornościowy, trawienie oraz ogólne samopoczucie. Regularne spożywanie noni może być częścią Twojej codziennej rutyny dbania o zdrowie i dobrostan. Przekonaj się sam i sprawdź naszą ofertę soku noni oraz 90-dniową gwarancję satysfakcji.

Przeczytaj na wikipedii: Psychologia humanistyczna

TAGI:

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!