Owoc noni, znany również jako Morinda citrifolia, od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie Polinezyjczyków. Współczesne badania naukowe potwierdzają, że noni ma liczne korzyści zdrowotne, w tym korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, nadciśnienie oraz cholesterol. Poniżej omówimy szczegółowo te korzyści, bazując na najnowszych badaniach oraz publikacjach naukowych.

Działanie Noni na Układ Sercowo-Naczyniowy

Właściwości Przeciwmiażdżycowe

Noni wykazuje zdolność zapobiegania miażdżycy tętnic poprzez hamowanie utleniania lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Badanie przeprowadzone przez Kamiya i współpracowników (2004) wykazało, że związki chemiczne zawarte w owocu noni, takie jak lignany, mogą zapobiegać utlenianiu LDL wywołanemu miedzią [Kamiya et al., 2004].

Wpływ Noni na Dyslipidemię

Dyslipidemia, czyli zaburzenia lipidowe, jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badanie przeprowadzone przez Shoeb i współpracowników w 2016 roku wykazało, że sok z noni znacząco obniża poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz LDL. Sok z noni zwiększa także poziom cholesterolu HDL, który jest korzystny dla zdrowia serca [Shoeb et al., 2016].

Naukowcy Mahantesh i współpracownicy w 2018 roku również potwierdzili, że noni zmniejsza dyslipidemię oraz poprawia stosunek TC/HDL, co jest korzystne w profilaktyce miażdżycy [Mahantesh et al., 2018].

Wpływ Noni na Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem zdrowotnym, który zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Badania wskazują, że noni może mieć pozytywny wpływ na regulację ciśnienia krwi. Yoshitomi i współpracownicy (2020) odkryli, że sok z noni obniża ciśnienie krwi oraz poprawia funkcję śródbłonka poprzez szlak GLP-1R-CaMKKβ-AMPK-eNOS [Yoshitomi et al., 2020].

Palu i współpracownicy (2008) przeprowadzili badanie kliniczne, które wykazało, że codzienne spożywanie 120 ml soku z noni przez miesiąc znacząco obniżyło nadciśnienie tętnicze, szczególnie ciśnienie skurczowe [Palu et al., 2008].

Warto też dodać że w innych badaniach klinicznych soku Noni nie stwierdzono wpływu na ciśnienie krwi uczestników z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. [Brett J. West 1, Foods 2018]

Regularne Spożycie Noni a Zdrowie Układu Krążenia

Regularne spożywanie soku z noni może przyczynić się do poprawy zdrowia układu krążenia. Wang i współpracownicy (2012) przeprowadzili badanie na palaczach papierosów, które wykazało, że spożywanie noni obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz hs-CRP, co może zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym (Wang et al., 2012).

Regularne picie 60 ml soku z owoców Noni dziennie zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia.
Na przykład reguluje ciśnienie i parametry krwi.

Podsumowując, noni ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, które mogą wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Regularne spożywanie soku z noni może być wartościowym dodatkiem do diety, wspomagającym zdrowie serca i zapobiegającym chorobom krążenia.

Oprac. na podstwie książki dr n. med. Zuzanny Jeziorskiej: "Noni Magiczna roślina".

TAGI:

Piśmiennictwo

badania nad Morinda Citrifolia L.

30.

Palu AK, Raevonne AS, West BJ, Norman K, Jensen J. "The effects of Morinda citrifolia L. noni on High Blood Pressure: A Mechanistic Investigation and Case Study," Functional Food and Health, 2008c;993(39):446–53:

wróć do tekstu
29.

Brett J. West 1, Shixin Deng, Fumiyuki Isami, Akemi Uwaya and C. Jarakae Jensen, The Potential Health Benefits of noni Juice: A Review of Human Intervention Studies, Foods 2018, 7, 58

wróć do tekstu